DAMCI, TRT’ye TAR-ET’i anlattı
 
Erzurum Bölge Müdürü Damcı,  TRT Erzurum Radyosu’ndaki canlı yayında, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin faaliyetleri, bölgenin hayvancılık durumu ve Tar-Et projesi çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
Tarım Kredi Kooperatifleri Erzurum Bölge Müdürü Abdullah Damcı,  TRT Erzurum radyosuna konuk olarak katıldı. TRT radyosu stüdyolarında Tarım Kredi Kooperatifleri’nin faaliyetleri, Bölgenin hayvancılık durumu ve TAR-ETprojesi faaliyetleri hakkında bilgi verdi.     
 
Bölge Müdürü Abdullah Damcı canlı olarak yayınlanan programda, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin faaliyetlerinden bahsederek, çiftçiye  hizmet eden bir kurum olduğunu belirtti. Damcı, “Çiftçi ve ortağın her türlü tarımsal girdi ihtiyaçları Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile karşılanmaktadır. Erzurum Bölge Birliği olarak, Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır il, ilçe, kasaba, belde ve köylerde bulunan kooperatiflerimiz aracılığıyla çiftçi ve ortaklarımıza hizmet vermekteyiz.” dedi. 
           
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılığı geliştirmek ve desteklemek amacıyla 28 ilde uygulamaya konulan TAR-ET projesi çerçevesinde gerçekleştirilen Sözleşmeli erkek besi sığır yetiştiriciliği projesi  faaliyetleri sayesinde son bir yıl içerisinde yüzde 300 oranında başarı elde edildiğine değinen Damcı şunları söyledi: “Erzurum’da 120 üreticinin faydalandığı besi sığırcılığı projesinde bu güne kadar 5 bin büyükbaş hayvan kesimi yapıldı ve karkas miktarı ise ortalama 266 kilogramı buldu. Proje 10 yıl boyunca hayvan üreticilerinin kullanımına açık olacaktır. Proje hayvancılık sektörünün ufkunu açmıştır ve bu durum hayvancılık için umut vericidir.”
Yayin Tarihi : ..
Kutlu, “Gemimizin istikameti doğru ama daha fazla çalışmalıyız”
 
Sakarya Bölge Birliğini ziyaret eden Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu,  “Aktif Pazarlama Teknikleri” konulu seminer ve Gübretaş A.Ş.’nin 2010 yılı Altın Kampanyasının ödül törenine de katıldı. 
 
Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerin personeline yönelik olarak  Sakarya Üniversitesi Kampüsü Kongre Merkezinde düzenlenen toplantıya ayrıca Gübretaş Genel Müdür Yardımcıları Ferhat Şenel ve Tahir Okutan, Gübretaş Satış Müdürü İsmet Kirkit, Bölge Müdürü Musa Goral, Koop - İş Sendikası Şube Başkanı Şevket Ulusinan, Pazarlama Uzmanı Şemsettin Akçay katıldı. Toplantıya Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü Mesut Atav ve Bölge Müdür Yardımcıları ev sahipliği yaptı.
 
Programda personele hitaben bir konuşma yapan Genel Müdür Abdullah Kutlu şöyle konuştu: “İçinizden biri olarak, sizler gibi ben de birim kooperatiflerde görev yaptım, Bölge Birliğinde, Şef, Bölge Müdür Yardımcısı, Bölge Müdürü, Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundum. Bu gün kurumun Genel Müdürü olarak zorlu bir görev üslenmiş durumdayım. Hepiniz geleceğin önemli yönetim kadrolarına adaysınız. Bu kurumun kendi içinden yetişen idarecilerle daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Ancak bunu hep birlikte, el ele vererek başarabiliriz. Tüm personelimizin elinden gelen her türlü katkıyı sağlamasını istiyorum. Benim için her personelin önemi büyüktür. Hiç kimse yaptığı işi önemsiz bulmasın. Hizmetlinin işi de idarecinin işi de önemlidir.”
 
Tüm çalışanlar olarak aynı gemide yol aldıklarını belirten Kutlu, son sekiz yılda önemli işlerin yapıldığını, fakat yeterli olamadığını da vurgulayarak; “Daha çok çalışmak daha büyük hacimli işler yapmak zorundayız. Kooperatif giderlerini karşılayacak kadar komisyon elde etmeliyiz. Aksi takdirde ayakta kalamayız. Başarılı olamayız.” dedi.
 
Kutlu sözlerine şöyle devam etti: “Bu kurum gelecek nesillere de istihdam kapısı olmalı, gelecekte tarımla uğraşanlarında hizmetinde olmalı. Geçmişten aldığımız emaneti yüzümüzün akıyla geleceğe taşımalıyız. Gemimizin istikameti doğru ama daha fazla çalışmalıyız. Hepinizin katkılarını bekliyorum.”
 
Ayrıca konuşmalarında, 2010 yılı Türkiye geneli ve Sakarya Bölge Birliği rakamsal verilerine de değinen Genel Müdür Kutlu, daha iyi sonuçlar elde edilmesinin bir mecburiyet olduğunu belirtti.
 
 
“Türk çiftçisine hizmet etmek onurlu bir iştir”
Bölge Müdür Mesut Atav da yaptığı konuşmada “Birlik ve beraberliğin sağlanmasıyla son sekiz yılda önemli zorluklarımızı aştık ancak daha alacağımız önemli mesafeler var. Nisan ayında yaptığımız 800 toplantı birçok konudaki eksikliğimizi ortaya koydu. Potansiyelimizin tamamını kullanamıyoruz. Bu potansiyelin kullanılamamasının geçmişteki en büyük mazereti kaynak yetersizliği idi. Bu güne kadar Merkez Birliğimizin desteğini ve varlığını hep arkamızda hissettik bu sayede önümüze daha güvenli bakıyoruz.” şeklinde konuştu. 
 
Tarım Kredi Kooperatiflerinin bir hizmet kurumu olduğunu işaret eden Atav,  “Türk çiftçisine hizmet etmek onurlu bir iştir. Daha fazla çiftçiye hizmet götürerek kendi varlığımızı da güvence altına almalıyız” dedi.
 
 
Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan da Gübretaş’ın genel faaliyetlerini ve Bölge Birliğinin satışlarına ilişkin verileri içeren bir sunum yaptı. Sunumunun sonunda kısa bir konuşma yapan Okutan, “Tarım Kredi ve Gübretaş el ele vererek gübre sektöründe önemli atılımlar gerçekleştirdi. Pazar payını %13’lerden bu gün %30 lara taşıdı. Bunda siz Kooperatif çalışanlarının katkıları büyük. Ben bu katkılarınızın devam edeceğine inanıyorum. Sahadaki bizden beklentilerinizi bize ulaştırdığınızda çözümü için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.
 
Tuna Tan Sakarya Tesislerinde, Gübretaş A.Ş. tarafından verilen öğlen yemeğinin ardından, Bölge Müdürlüğü hizmet binasına geçildi. Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu’ya Bölge Müdürü Mesut Atav tarafından Bölge Birliği faaliyetleri ve mevcut durumu hakkında bilgi verildi.