Başarılı kooperatifçilere teşekkür belgeleri verildi.


Bölge birlikleri istişari toplantılarının bir bölümünde Bölge Birliklerinin başarılı kooperatiflerine teşekkür belgeleri verildi. Her bölgeden seçilen üçer kooperatifin belgeleri Merkez Birliği yetkililerince takdim edildi. Bölge Birlikleri itibariyle belge alan kooperatifler şöyle oldu.

19.03.2004 ANKARA BÖLGE : Ankara Bölge Birliği’ne bağlı üç başarılı kooperatif yetkilisine sertifikaları verildi. Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, Gölbaşı Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Hayrettin Naci’ye, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hasan Parlaktürk Çelebi Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Halil Dedekaya’ya, Genel Müdür Bedrettin Yıldırım ise Çorum Tarım Kredi Kooperatifi Abdullah Gevenkiriş’e başarı sertifikalarını verdiler.
KONYA BÖLGE  : Konya Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerden başarılı bulunan üç kooperatif ile kooperatif müdürleri şunlar: 2085 Sayılı Hotamış Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Mehmet Akçı, 2136 Sayılı Sudurağı Kooperatifi Müdürü Halil Çevik, 1164 Sayılı Ayrancı Tarım Kredi Kooperatifi Müdür Adnan Delen.
ANTALYA BÖLGE : Antalya Bölge Birliği’ne bağlı kooperatiflerden gayretli çalışmalarından dolayı üç kooperatife teşekkür belgesi verildi. Bu kooperatiflerden 972 Sayılı Akçay tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Zekai Şenkal’a Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, 1045 Sayılı Aksu Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü İdris Mert’e Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nail Aksel, 1176 Sayılı Gelendost Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Hasan Duran’a Genel müdür Bedrettin Yıldırım belgelerini verdiler.
Daha sonra emekliye ayrılan Osman Turupçu, Mustafa Cançetin, Süleyman Çiftçi, Nafiz Açıkgöz, Mehmet Gürkan, Halil Dervişoğlu, Doğan Aktaş, Şevket Uysal, Recep Türkoğlu, Halil Akkulak, Nural Topalakçı, Mevlüt Özden, Hasan Kır ve Mehmet Yazağan’a plaketleri verildi.
KÜTAHYA BÖLGE BİRLİĞİ : Kütahya Bölge Birliği’ne bağlı 2572 Sayılı Sivrihisar Kooperatif Müdürü Ayhan Çapar, 2301 Toklucak Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Mustafa Umut ve 885 Altıntaş Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Şerif Ali Yılmaz’a başarı belgeleri verildi.
SAKARYA BÖLGE BİRLİĞİ : Sakarya Bölge Birliği’ nde ilk üçe giren kooperatif yetkilisine sertifika verilirken, başarılı olan 10 kooperatif yetkilisine de başarı belgesi verildi. Kooperatifçilerin başarı belgelerini Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, Genel Müdür Bedrettin Yıldırım, TZOB Başkanı şemsi Bayraktar ‘ ın yanısıra Tarım Kredi Kooperatifi Sakarya Bölge Müdürü Bekir Akbey, Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alemdar, Tareks Genel Müdürü İsmail Daşdelen, Tarım İl Müdürü, Güven Sigorta yetkilileri verdi

Yayin Tarihi : ..
Tufanbeyli Kooperatifi Kurucu Ortağı Hacı Biber,  
“Tarım Kredi Kooperatifleri İle Gurur Duyuyorum!”
 
 
Tufanbeyli Kooperatifi ve Bölge Birliği yetkileri  bir arada
Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği yetkilileri, çalışma saatleri dışında akşamları ve hafta sonları da bağlı köy ve kooperatiflere gerçekleştirdikleri ziyaretleri aralıksız sürdürüyor.
 
Bu kapsamda Bölge Müdürü Osman Nuri Okumuş ile Bölge Müdür Yardımcıları Abbas Altunışık, Ramazan Yiğit, Tevfik Ongun ve Kadir Çimen, Adana iline bağlı Tufanbeyli ilçesini ziyaret ettiler. Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Atay, Kooperatif Müdürü Vedat Sessiz ve Ziraat Mühendisi Ebubekir Demir’in öncülüğünde yapılan ziyarette; yörenin özellikleri, çiftçilerin talepleri ve kooperatif personelinin çalışma koşulları yerinde incelendi. Ziyaret esnasında tarım kredi kooperatiflerinin tanıtımı yapılarak kredi çeşitleri, faiz oranları ve miktarlardaki değişiklikler anlatıldı.
2457 Sayılı Tufanbeyli Tarım Kredi Kooperatifinde görev yapan personelle güzel işler yapacaklarını kaydeden Mersin Bölge Müdürü Osman Nuri Okumuş, “Burada yönetim ve idare birlikteliği oluşmuş. Yörede yetiştirilen bakliyatın lezzetini duyduk. Üreticilerimizin bakliyatını değerlendirmek için çalışmalara başlayacağız.” dedi. 
Tufanbeyli Kooperatifinin 1 nolu ortağı Hacı Biber
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Tufanbeyli Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Atay  “Merkeze uzak ilçemize gelip dertlerimizi dinlediğiniz için teşekkür ederim.” derken Kooperatifi Müdürü Vedat Sessiz Atay ise “Buraya gelişim bir seneyi geçti. Yöre insanını tanımaya başladım. Geçen yıla göre rakamlarımız iyi. Ancak bunun yeterli olmadığını biliyorum. Seneye rakamlarımızı ikiye katlayacağız.” şeklinde konuştu.
 
Bölge birliği yetkililerinin ziyaretini öğrenerek kooperatife uğrayan Tufanbeyli Kooperatifinin 1 numaralı ortağı 92 yaşındaki Hacı Biber, ilerleyen yaşına rağmen içindeki tarım kredi kooperatifi sevgisini; “Biz bu kooperatifi 1979 yılında kurduk. İlk yıllarda her şey çok güzeldi. Daha sonra bir yönetim zaafiyeti oluştu. Son zamanlarda yine her şey güzelleşmeye başladı. Şu anda yapılanlardan gurur duyuyoruz. İlçemizde hayvancılık ve tarım makineleri satışı üzerine yoğunlaşılmasını istiyoruz.” diyerek anlattı.
 
 
Bölge Müdürü Osman Nuri Okumuş, Tufanbeyli Kooperatifi 1 nolu ortağı Hacı Biber ile
Tufanbeyli  Kooperatifi personeli ve aileleri Bölge Müdürü Okumuş ile
 
 
 
Tufanbeyli ve Tufanbeyli Tarım Kredi Kooperatifi’nden
 
Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği faaliyet alanındaki Adana iline bağlı 2457 Sayılı Tufanbeyli Tarım Kredi Kooperatifi, 1979 yılından bu yana yöre üreticilerine hizmet götürmektedir.
 
Doğusunda Kahramanmaraş - Göksun ilçesi, batısında Kayseri ili -Develi ve Tomarza ilçeleri-, güneyinde Saimbeyli, kuzeyinde ise Kayseri -Sarız ilçesi- bulunan Adana iline bağlı Tufanbeyli ilçesi’nin yüzölçümü 964 m2, nüfus yoğunluğu yaklaşık 25 kişi/km2'dir. Coğrafi yapısı itibariyle Mersin Bölge Birliğine ve bağlı olduğu Adana ile komşu illere çok uzaktır. Mersin’e 272, Adana'ya 196, Kayseri'ye 178 ve Kahramanmaraş'a 160 km uzaklıktadır. Rakım 1474 m civarındadır.
 
Kayseri ile ekonomik ilişkisi vardır. İlçe iklim bakımından karasal iklim yapısına sahiptir. Yazlar sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçer. Bitki örtüsü yönünden fakirdir. İlçenin kuzeyinde kalan dağlık bölgelerde çam, sedir, köknar ve ardıç ormanları bulunur. Ekilebilir arazi ilçenin güneyinde ve güneydoğusunda daha yoğundur. Yöre çiftçileri hububat, bakliyat ve hayvancılık ile iştigal etmektedirler.