Teke ve Yıldırım’ın bayram kutlaması

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke ve Genel Müdür Bedrettin Yıldırım yayınladıkları ortak bir metinle çiftçi ortakların ve personelin Ramazan Bayramını kutladılar.Kutlama mesajı Şöyle : “Hepimizin bildiği üzere, milli ve dini günlerimiz birlik ve beraberliğin en güçlü yapı taşlarıdır. Bu çok özel günler aynı zamanda milletimizin birlik, beraberlik, barış ve huzur dolu duyguların yoğun olarak yaşandığı günlerdir.
     Millet olarak dinimizde özel bir yeri bulunan ve yardımlaşma, komşu hakkı, fakirlere yardım gibi insani duyguları ön plana çıkaran mübarek Ramazan Bayramı’nı hep birlikte idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
     Ülke insanımız ve milletimizin karnını doyurmak için çalışan cefakar Türk Çiftçimizin mutluluğu, bizler için her zaman sevinç kaynağı olmuştur. Bu düşünceyle varlık sebebimiz olan çok değerli çiftçi ortaklarımızın, mesai arkadaşlarımızın, Türk Milletinin ve İslam Alemi’nin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlar, ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını dileriz.”

02.11.2005Yayin Tarihi : ..
Gelecek, İşbirliği İle Gelecek !
 
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, Rixos Grand Ankara Otelinde düzenlenen Uluslararası Kooperatifçilik Konferansında yaptığı konuşmada; “Bu konferansın kooperatiflerimizin geleceğini ilgilendiren ortak konularda yararlı ve uygulanabilir öneriler geliştireceğini umuyorum” dedi. 
 
Uluslararası Kooperatifçilik Konferansı: "Gelecek İşbirliği ile Gelecek",    T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, DGRV- Alman Kooperatifleri Konfederasyonu ve Uluslararası Çalışma Örgütünün (ILO) işbirliğinde, kooperatif ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla 5 Mayıs 2010 tarihinde Rixos Grand Ankara Otelinde düzenlendi.
 
Konferansa Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, Başkan Vekili İsmail Daşdelen, Genel Müdür Yardımcıları Hüseyin Akay ve Abdullah Kutlu, ilgili birimlerden bazı amirler ve personel iştirak etti.
 
Konferansta Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat Şelli rakamlarla Türkiye Cumhuriyeti’nin 2004 yılından itibaren tarımsal GSMH’da büyüme rakamlarına değindi. Ayrıca bundan sonra daha geniş bir alana etki etmek için bakanlığın isminin Tarım ve Gıda Bakanlığı olacağını ve Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Balık ve Su İşleri Genel Müdürlüğünün kurulacağını kaydetti.
 
Dr. Ferhat Şelli’nin ardından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Mehmet Vehbi Günan ‘Kooperatif Strateji Belgesi’ hakkında bilgi verdi.
 
Konferansta gerçekleştirilen “Gelecek İşbirliği ile Gelecek" tartışma bölümünde, Türkiye- KOOP Genel Başkanı Muammer Niksarlı, TÜRKKONUT Genel Başkanı Yılmaz Odabaşı, TÜKOBİRLİK Genel Başkanı Mustafa Yüce, OR-KOOP Genel Başkanı ve ICAO Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Yüksel ve Tarım Kredi Kooperatiflerini temsilen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke yer aldı.
 
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat Şelli
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Mehmet Vehbi Günan
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke
 
Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke 2012 Uluslararası Kooperatif Yılı’nda ülkemiz kooperatifleri için neler beklediğinden ve neler yapılması gerektiğinden bahsetti.”Bu konferansın kooperatiflerimizin geleceğini ilgilendiren ortak konularda yararlı ve uygulanabilir öneriler geliştireceğini umuyorum” diyen Başkan Teke Uluslararası Kooperatifler Yılı hazırlık çalışmaları ve kutlama faaliyetleri için de bazı önerilerde bulundu. Uluslararası Kooperatifler Yılı hazırlıkları ve kutlamaları için bir Milli Komite kurulması gerektiğini dile getiren Teke, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bu komitede görev almaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.
 
Teke sözlerini şöyle noktaladı: “Bugün işsizlik ülkemizin önde gelen sorunları arasındadır ve kooperatifçilik hareketi, kurumsal sosyal sorumluluğu gereği, bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için kolları sıvamalıdır. Kooperatifler, kırsal ve kentsel kesimlerde ve üretim ve hizmet sektörlerinde istihdam yaratılması için önemli bir potansiyele sahiptirler. Uluslararası Kooperatifler Yılı süresince geliştirilecek ve uygulanacak projeler yolu ile bu potansiyelin değerlendirileceği kanısındayım. Bu bağlamda Türkiye Tarım Kredi kooperatifleri üzerine düşeni yapmış 2006 yılından bu yana 1800 personel istihdam etmiş dahası yeni personel alımına da devam edilecektir.”
 
Birçok yerli ve yabancı konuşmacının yer aldığı Uluslararası Kooperatifçilik Konferansında DGRV Türkiye Direktörü Andreas Kappes, bu tarz organizasyonların kooperatifçiliğin gelişmesinde önemli rol oynadığını kaydederek daha kaliteli ürünlerin çıkmasını “Gelecek İşbirliği ile Gelecek" konferansının ana teması ile bağdaştırdı.
 
DGRV Türkiye Direktörü
Andreas Kappes
ILO Kooperatifler Dairesi Başkanı
Dr. Hagen Henry 
DGRV Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Paul G. Armbruster
 
Andreas Kappes’in ardından ILO Kooperatifler Dairesi Başkanı Dr. Hagen Henry Birleşmiş Milletler tarafından Birleşmiş Milletler Kooperatifler yılı ilan edilen 2012 yılı için; uluslar arası işbirliği çalışmalarında Türkiye’nin her zaman öncü olduğunun altını çizerek bundan sonra ki adımlarda Türkiye’den büyük beklentilerinin olduğunu söyledi.
 
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ‘Türkiye Kooperatifçilik Strateji Belgesi ve Uluslararası Kooperatif Oluşumlarından Örnekler’ konulu oturumun başkanlığını Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Üretim Yönetim ve Pazarlama Öğretim Üyesi ve Türk Kooperatifçilik Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Rasih Demirci yaptı. Oturum kapsamında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdür Yardımcısı Adnan Kırali, ‘Türkiye Kooperatifçilik Strateji Belgesinin İçeriğinin Tanıtımı’ hakkında sunum gerçekleştirirken oturumun diğer konuşmacıları; DGRV Yönetim Kurulu Eş Başkanı, Dirk J. Lehnhoff; modern ekonomilerde kooperatiflerin yeri ve üst örgüt olarak Almanya’da DGRV’nin rolünden, Kastamonu Köy Koop Bölge Birliği Başkanı Erol Akar; Kastamonu Köy-Koop Bölge Birliği ve geleneği olan modern hizmet örgütünden, Baden Württemberg Eyaleti Ekonomi Bakanlığı Eski Müsteşarı Dr. Horst Mehrlander; devletin kooperatiflere bakışı ve kooperatifler tarafından yeni hizmetlerin üstlenilmesinin imkanları, ILO Kooperatifler Dairesi Başkanı Dr. Hagen Henry ise Dünya çapında kooperatiflerin rolü, kooperatiflerin teşvik edilmesi,193 Sayılı ILO Tavsiye Kararı ve Birleşmiş Milletler 2012 Uluslararası Kooperatif Yılından bahsettiler.
 
Konferansın öğleden sonraki kısmında yapılan ‘Ekonomik ve Bölgesel Kalkınmada KOBİ’ler Arası İşbirliği ve Kooperatifçilik’ konulu oturumun başkanlığını da Prof. Dr. Nevzat Aypek gerçekleştirdi. Oturumun diğer temsilcileri olan OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın; Türkiye’de KOBİ’lerin karşılaştığı zorluklardan, DGRV Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Paul G. Armbruster; sosyal pazar ekonomisinde kooperatiflerin rolü ve bölgesel ekonomik kalkınma ilgisinden, TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Akataş; KOBİ’lerin rekabet güçlerinin ve verimliliklerinin arttırılmasından, IIC-INTERSPORT INTENATIONAL kurucusu ve Eski CEO’su INTERSPORT Grubu Danışmanı Dr. Jürg Stuckı; Ticaretle uğraşan KOBİ’ler için uygun bir çözüm: İşbirliği, INTERSPORT örneğinden, KFW Alman Kalkınma Bankası Proje Müdürü Melih Çadırcı, SELP–AB Programı “Küçük İşletmeler Kredi Programı hakkında sunumlarını gerçekleştirdiler.
 
DGRV Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Paul G. Armbruster; sosyal ekonominin, bir kanadı ile ekonomiye diğer kanadı ile toplumsallığa boyutlu bileşik bir kavram olduğunu, bu bileşik kavramın içinde ise birinci sırada kooperatifçiliğin geldiğini kaydetti. Armbruster ayrıca, özellikle rekabetçi piyasa karşısında kooperasyonların kurulmasını, kurulan kooperasyonların da sadece satın alma üzerine olmaması gerektiğini vurguladı. 
 
Uluslararası Kooperatifçilik Konferansı, tartışma bölümünden sonra gerçekleştirilen kokteyl ile son bulurken Türkiye’de kooperatifçiliği desteklemek ve Türkiye Kooperatifçilik Strateji Belgesinin öneminin vurgulandığı konferans, 2012 Uluslararası Kooperatifler Yılını da hedef alarak, kooperatif temsilcilerini, uluslararası temsilcileri, idarenin, ekonominin, siyasetin ve araştırma/eğitim kurumlarının temsilcilerini bir araya getiren ilk uluslararası kooperatifçilik etkinliği oldu.