Acar'ın tarlasında son yılların en yüksek verimi...
 
Tarım Kredi Kooperatifleri ile birlikte sözleşmeli buğday tohumu üretimi yapan çiftçiler verim ve kalitede rekora koşuyor.
 
Tarım Kredi Kooperatifleri Konya Bölge Birliği tarafından Konya, Karaman ve Aksaray İllerinde 8 yıldır uygulanan sözleşmeli buğday tohumluğu üretim projesi büyük yankı uyandırdı.
 
Konya Merkeze bağlı Hayıroğlu Kasabasında 258 Sayılı Hayıroğlu Tarım Kredi Kooperatifinin sözleşmeli tohum üreticisi Ahmet Acar’ın tarlasında yapılan, Altay 2000 buğday hasadında son yılların en yüksek verimi elde edildi.
 
Yöreye uygun buğday çeşitleri konusunda açıklama yapan Konya Bölge Müdür Yardımcısı Hayati Boğa, şu an hasadı yapılan Altay 2000 buğday çeşidinin İç Anadolu ve Geçit bölgelerinin yarı taban ve taban arazileri için tescil edildiğini, Altay 2000 çeşidini Gerek-79, Bayraktar ve buna benzer çeşitlerin yerine çiftçilerin rahatlıkla ekebileceklerini, kaliteli ve daha fazla tohumluk üretimi için tohumluk ekimini sulu şartlarda yaptırdıklarını söyledi. Bölge Müdür Yardımcısı Boğa,  Hayıroğlu Kasabasında görüldüğü gibi dekara 900-950 kg verimlere rahatlıkla ulaşıldığını, isteyen çiftçilerin sulu parseller için bu çeşidi düşünebileceklerini, Konya, Karaman, Aksaray yöresinde 3 yıldır Makarnalık buğday olarak Mirzabey 2000 çeşidinin sözleşmeli ektirildiğini belirtti. Bu yıl Mirzabey 2000 makarnalık buğday çeşidinin ise dekara 900 kg verim sağladığını işaret eden Boğa, mısır, şeker pancarı, patates gibi çapa bitkileri hasadını müteakiben kasım- aralık aylarına sarkan ekimler için Bağcı 2002 buğday çeşidini tavsiye ettiklerini; bu çeşidin çapa bitkisi hasadını müteakiben yapılan geç ekimlerde diğer çeşitlere göre % 30 daha fazla verim sağladığını vurguladı.
 
258 Sayılı Hayıroğlu Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarından sözleşmeli tohum üreticisi Ahmet Acar, Altay 2000 buğday çeşidi sayesinde son yılların en yüksek verimini elde ettiğini belirterek, dekara 20 kg tohum kullanarak 950 kg mahsul aldığını söyledi.
 
Daha önceki yıllara göre buğday veriminde % 70’e yakın artış sağladığını işaret eden Acar, bu verim artışını Tarım Kredi Kooperatiflerinin kaliteli ve yüksek verimli yeni çeşitleri kendilerine temin etmeleri sayesinde yakaladığını ifade etti.
 
Buğday hasadını yapan biçerdöver sahibi Mustafa Erkan ise, 30 yıldır ekin işlediğini ilk defa böyle bir ekinle karşılaştığını belirtti.
 
İçeriçumra Kasabasında sözleşmeli Mirzabey 2000 buğday tohumu eken Erdem Gökkaya da, 2  yıldır sözleşmeli olarak Mirzabey 2000 makarnalık buğday ektiğini, bu yıl  dekardan 900 kg verim aldığını söyleyerek makarnalık buğday ekecek çiftçilere başka çeşit aramamalarını tavsiye etti.
 
Yayin Tarihi : ..
Genel Müdür Kutlu’dan Kooperatif Ziyareti
 
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Buğdaci ile Malatya Bölge Birliğine bağlı 2657 sayılı Çınar Tarım Kredi Kooperatifini ziyaret ederek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
 
Genel Müdür Abdullah Kutlu’ya, kooperatif faaliyetleri hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Mesut Baytekin, 2657 Sayılı Çınar Tarım Tarım Kredi Kooperatifinin bölge çiftçisi açısından önemli bir yere sahip olduğunu dile getirerek Malatya Bölge Birliğinin çiftçi  ortaklarının her türlü tarımsal üretimlerine  destek verip, onların tarımsal girdi ihtiyaçlarını zamanında karşılamak amacında olduğunu ifade etti.
 
2657 sayılı Çınar Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Mahmut Sayılır da kooperatifin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
 
Ziyaret sırasında Kutlu ve Buğdaci'ye Gübretaş Genel Müdürü Mehmet Koca da eşlik etti.